اسفند ۱۷, ۱۳۹۵ farshidb 0دیدگاه

در بخش پنجم مجموعه مقالات مربوط به سرمایه داری به بررسی نوع بافت سرمایه داری در چین و تفاوت های خاص این نظام در چین با سایر نقاط جهان خواهم پرداخت. در بخش اول نگاهی به مفهوم سرمایه داری و تاریخچه پیدایش آن انداختیم و در بخش دوم نیز روندهای رشد سرمایه داری را در طی زمان برشمردیم در بخش سوم به بررسی الگوی نظام سرمایه داری در آمریکا و در ادامه به بررسی الگوی خاص و ممتاز سرمایه داری ژاپنی پرداختیم.

در سال ۱۹۴۹ با دنباله روی نظریات کارل مارکس و ولادمیر لنین، مائو تسه تونگ حذب کمونیست چین را ایجاد و بعنوان رئیس مردم خلق چین شد. مائو چشم انداز جامعه ای را در سر داشت که در آن موفقیت و کامیابی از آن همه بصورت یکسان باشد. به همین سبب او تمامی مزارع، کارخانه جات و بطور کلی تمام واحد های تجاری را تحت تملک دولت در آورد.

در بین سالهای ۱۹۵۹ و ۱۹۶۱ بدلیل قحطی و در نتیجه فقدان غذای کافی میلیون ها نفر از مردم چین نابود شدند و از این حیث صنایع دیگر نیز دچار رکود گشته و نبود بخش خصوصی باعث لطمه عظیمی بر ساختار اقتصاد کمونیستی مائو گردیدند.

در سال ۱۹۷۸، دنگ زیائوپینگ یکی از کهنه سربازان انقلابی حذب کمونیست، تصمیم گرفت تا سیستم سرمایه داری را به منظور احیا و رشد اقتصاد، بازگشت رونق و همچنین اعتبار بخشی به حذب مطبوع خود، بکار گیرد. او و رئیس جمهور وقت آمریکا ، جیمی کارتر، در سال ۱۹۷۹ یک پیمان تاریخی همکاری را امضا نمودند.

دنگ، اصلاحات اقتصادی زیادی را انجام داد که به کمک آن بخش های خصوصی باری دیگر می توانستند تجارت دلخواه خود را ایجاد نمایند. همچنین او چهار منطقه ویژه اقتصادی در جنوب کشور در طول سواحل چین به منظور جذب سرمایه گذاری خارجی ایجاد نمود.

با اقدامات و اصلاحات ساختاری ایجاد شده توسط دنگ، چین تبدیل به یک نظام سرمایه داری شد که در آن حق مالکیت ، سود و رقابت بازار آزاد پذیرفته گردید.

امروزه(۲۰۱۵) بازار بورس سهام شانگهای بعنوان سومین بازار بزرگ سرمایه در جهان است و با پیش بینی ها موسسات مالی و بانک جهانی در سال ۲۰۲۷ چین از مقام دومین ابرقدرت اقتصادی پس از آمریکا، بعنوان ابر قدرت جهان تا سال ۲۰۵۰ میلادی باقی خواهند ماند.

اکنون چین در حال عبور از یک مرحله گذر از یک مرکز تولید جهانی مواد اولیه و با حداقل توانایی تولیدی تکنولوژیک صرف به سمت یک کشور نوآور و بازار بزرگ مصرفی می باشد.

تهیه و ترجمه : فرشید بهارلو

منبع:  businessinsider.com

در ادامه :

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *