تیر ۲۱, ۱۳۹۷ farshidb 0دیدگاه

در مجموعه مقالات قبل در مورد اهمیت استراتژی و ضرورت اجرای آن در سازمان صحبت گردید. برای اجرای موفق استراتژی در سازمان بایستی بستر مناسب جهت ایجاد سازمان استراتژی محور را فراهم نماییم.

 

  • ۵ اصل ایجاد سازمان استراتژی محور:

 

اصل ۱ – استراتژی را به اصطلاحات عملیاتی ترجمه کنید:

روش ارزیابی متوازن، چارچوبی جهت تشریح و انتقال استراتژی به صورتی مداوم و آگاهانه فراهم می کند. اگر ما نتوانیم استراتژی را تشریح کنیم، نمی توانیم اجرای آن را انتظار داشته باشیم. این چارچوب که در واقع نقشه استراتژی نام دارد عبارت است از یک ساختار منطقی و جامع برای تشریح استراتژی. این چارچوب، اساس طراحی روش ارزیابی متوازن را که سنگ بنای یک نظام جدید مدیریت استراتژیک است، فراهم می سازد.

 

یک نقشه ساده استراتژی

 

اصل ۲ – سازمان را در جهت استراتژی همسو کنید:

سازمان ها به طور سنتی حول محور تخصص های وظیفه ای مانند مالی، تولید، بازاریابی، فروش، مهندسی و تدارکات طراحی می شوند. هر یک از این وظیفه ها دارای ساختار دانشی، زبان و فرهنگ متعلق به خود است. به این ترتیب ستون ها و دیوارهای وظیفه ای بر پاشده و به عنوان یکی از اصلی ترین موانع اجرای استراتژی قد علم می کنند.

سازمان های استراتژی محور، به هر حال این سد و مانع را در هم می شکنند. مدیران این سازمان ها ساختار گزارشگری رسمی را با مضامین و اولویت های استراتژی جایگزین می کنند، مضامینی که پیام ها و اولویت های هماهنگ را در سرتاسر واحد های سازمانی منتشر می سازند.

 

اصل ۳ – استراتژی را کار هر روز هر کس سازید:

سازمان استراتژی محور نیازمند این است که کلیه کارکنانش استراتژی را بفهمند و کار روزمره خود را به نحوی انجام دهند که به موفقیت آن استراتژی، کمک کند. شرکت ها بجای اینکه فرض کنند که کارکنان قادر به فهمیدن مفاهیمی چون بخش بندی مشتریان، هزینه های متغیر، بازاریابی و .. نیستند، بایستی تلاش وسیعی را به منظور آموزش این عناصر کلیدی استراتژیک به کارکنان خود در همه سطوح سازمانی مبذول دارند.

 

اصل ۴ – استراتژی را به یک فرآیند مستمر تبدیل کنید:

برای اکثر سازمانها، فرآیندهای مدیریت، حول محور بودجه و برنامه عملیاتی شکل می گیرد. جلسه ماهانه مدیریت، صرف بررسی عملکرد در قیاس با برنامه، تجزیه و تحلیل مغایرتهای عملکرد گذشته و تعیین یک برنامه اقدام جهت رفع این مغایرتها می شود. این رویکرد فی نفسه ایرادی ندارد. ولی برای اکثر سازمان ها، این همه چیزی است که وجود دارد. جلسه ای وجود ندارد که در آن مدیران درباره استراتژی بحث کنند. آیا عجیب است که پیاده سازی استراتژی ها با شکست مواجه می شود، در حالیکه بحث در مورد استراتژی حتی در برنامه و تقویم کاری مدیران ارشد ظاهر نمی شود؟

 

اصل ۵ – تحول را از طریق رهبری مدیریت ارشد به حرکت در آورید:

چهار اصل اول، بر ابزار ارزیابی متوازن، چارچوب آن و فرآیندهای مورد نیاز برای پشتیبانی آن متمرکز است. لازم است تاکید شود که برای ایجاد یک سازمان استراتژی محور به چیزی بیش از ابزارها و فرآیندها نیاز است. تجربه به کرات نشان داده است که مهمترین تک شرط موفقیت، تعلق و مشارکت فعال تیم مدیریت ارشد است. استراتژی ، تغییر اساسی هر بخش از سازمان را می طلبد. استراتژی مستلزم یک کار گروهی برای این تحول است و پیاده سازی استراتژی مستلزم توجه مداوم و تمرکز بر برنامه هاست. اگر آنهایی که در راس سازمان هستند، رهبرانی غیر فعال برای این فرآیند باشند، تحول رخ نخواهد داد، استراتژی پیاده نخواهد شد و فرصت برای عملکردی موفقیت آمیز از دست خواهد رفت.

نوشته: فرشید بهارلو

منبع : کتاب ((سازمان استراتژی محور))، کاپلان،نورتون، ترجمه : پرویز بختیاری، سازمان مدیریت صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *